fbpx

Tydzień chrząszczy

Jedną z Waszych propozycji na tydzień tematyczny były chrząszcze. Oto podsumowanie tej serii, która pojawiała się na Facebooku.

Wrzeciążka (Propylea quatuordecimpunctata)
Wrzeciążka (Propylea quatuordecimpunctata)

Chrząszcze są grupą niesamowicie różnorodną pod względem tak wyglądu jak i zachowania czy pożywienia. Jednak to, co je łączy to mocno schitynizowane przednie skrzydła przekształcone w tzw. pokrywy. Ich główną funkcją jest ochrona lotnych skrzydeł tylnych. Im też zawdzięczają chrząszcze swoją nazwę; tak w polskim – od chrzęszczenia – jak i w łacinie – od wcześniej wspomnianej roli.

Dasytes
Rodzaj Dasytes

Jeśli chodzi o światową liczbę gatunków chrząszczy to padają najróżniejsze szacunki, spośród których część typuje je jako najliczniejszy rząd owadów. Trochę pewniejsze dane dotyczą naszych krajowych gatunków, których stwierdzono około 6200. Wybrać tylko siedem z nich to trudna sztuka. Na (nie)szczęście wszystkich z nich nie miałem okazji spotkać.

Chrysolina
Rodzaj Chrysolina

Biegaczowate to jedne z naszych największych chrząszczy. U niektórych gatunków pokrywy są zrośnięte, co sprawia, że są niezdolne do lotu. Odzwierciedla to również nazwa: polują one aktywnie biegając lub wspinając się na drzewa. Ofiarami padają często znacznie większe od nich bezkręgowce uśmiercane przy pomocy potężnych żuwaczek.

Biegacz gładki (Carabus glabratus)
Biegacz gładki (Carabus glabratus)

Są wśród chrząszczy też takie gatunki, których pancerz nie jest tak mocno schitynizowany, jak u wczoraj wspomnianych biegaczowatych. Takim przykładem są omomiłkowate, a u dzisiejszego bohatera zdradza to nawet jego nazwa.
Przedstawiciele tej rodziny często pojawiają się masowo na roślinach selerowatych, gdzie kopulują lub uzupełniają dietę mięsną ich pyłkiem.

Zmięk żółty (Rhagonycha fulva)
Zmięk żółty (Rhagonycha fulva)

Bywa i tak, że pancerz nie wystarczy, kiedy ma się do czynienia z większym od siebie przeciwnikiem. Tak dla chrząszczy może skończyć się spotkanie z ptakiem.

Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata)
Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata)

Nawet przy biegaczowatych ten koleś to Usain Bolt. Robienie mu zdjęć wymaga wiele cierpliwości i długiego wstrzymywania oddechu. Ten akurat gościł u mnie w ogródku i robił sobie przerwę między treningami na żywotniku. Jak można mniemać po budowie i wielkości żuwaczek – jest drapieżnikiem. Popatrzcie na te nożyce! Piękne!

Trzyszcz mały (Cylindera germanica)
Trzyszcz mały (Cylindera germanica)

Podobne wpisy:


Sklep

error: Content under copyright.