fbpx

Tydzień pająków

Pogońcowate (Lycosidae)

Oto podsumowanie tygodnia pająków z Facebooka.

Ten sympatyczny kolega odwiedził mnie dziś prosząc o tydzień pająków. Nie miałem sumienia odmówić. Popatrzcie na te oczyska…

Ballus chalybeius
Ballus chalybeius

Podobnie jak inne stawonogi, tak i pajęczaki bywają ekstremalnie trudne do oznaczenia. Często jedynym sposobem na pewną identyfikację jest zbadanie ich narządów płciowych. Nie robię tego z dwóch powodów.
Po pierwsze: nie chcę ich męczyć bo… Po drugie: nie jestem pewien, czy podołałbym temu zadaniu. Wymaga to jednak ogromnej wiedzy.
Dawniej dodałbym trzeci powód: bo się ich brzydzę. To na szczęście (dla nich i dla mnie) się zmieniło. Nadal nie mam zamiaru głaskać ptaszników, ale przynajmniej mogę obserwować z bliska kątnika czy krzyżaka bez obawy o życie.

Osnuwik pospolity (Linyphia triangularis)
Osnuwik pospolity (Linyphia triangularis)

Jeśli chodzi o omatnikowate, to charakterystyczne jest dla nich między innymi to, że samice są o wiele większe od samców. I nie mówimy tu o rzędach wielkości „o głowę”. U największego przedstawiciela tej rodziny samica osiąga wielkość ponad 10 mm, podczas gdy samiec zwykle ma 4 mm. Nic dziwnego, że po kopulacji omatnikowatych samiec często kończy jako przekąska.

Ponieważ ich jad jest dość skuteczny, głównym daniem może być nawet (jak na zdjęciu) trzmiel. Nasze krajowe gatunki nie są natomiast niebezpieczne dla człowieka. Powiedzmy jednak o wspomnianym wcześniej największym ich przedstawicielu: czarnej wdowie (Latrodectus mactans). Jedynie dorosłe samice są w stanie przebić ludzką skórę i choć ich jad jest dla ludzi niebezpieczny, to badania pokazują, że jedynie 1,4% przypadków stanowi zagrożenie życia.

Rodzaj Enoplognatha
Rodzaj Enoplognatha

Pogońcowate, jak polska nazwa sugeruje, są pająkami polującymi aktywnie – nie używają sieci do chwytania ofiar; podobnie jak skakunowate. Kądziołków przędnych samice używają natomiast do noszenia kokonu z jajami. Jeśli więc zobaczycie pająka biegającego między kamieniami, liśćmi czy w trawie z białą kulką z tyłu – to właśnie one.

Co może zdradzać wielkość ich oczu – także podobnie do skakunowatych mają doskonały wzrok, co pomaga w polowaniu.

Ich nazwa naukowa odnosi się do owłosionego ciała i oznacza „wilcze pająki”; co zostało zaadoptowane w wielu językach.

Pogońcowate (Lycosidae)
Pogońcowate (Lycosidae)

Kochana sieci! (Hehehe)

Chciałbym przypomnieć, że kalendarz z ptakami na rok 2022 jest dostępny w promocyjnej cenie tylko do końca tygodnia.

W literaturze podaje się informację, iż krzyżak ogrodowy codziennie na nowo tworzy pajęczynę, aby zwiększyć szanse na złapanie pożywienia. Choć moje obserwacje pajęczycy z kuchennego okna mówią co innego, nie będę się spierał. Co robią zatem ze starą? Mniam mniam.

Moglibyśmy o samej tylko pajęczynie rozmawiać godzinami, ale jeszcze dłużej można się wpatrywać w nią jesienią, kiedy pokryta poranną rosą mieni się rozpięta na nawłociach.

Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka

Do rodziny kwadratnikowatych należą różnorodne gatunki, których cechą wspólną są wydłużone odnóża. U rodzaju kwadratnik (Tetragnatha) są one kilkukrotnie dłuższe od całego ciała. Ciekawe są u tego rodzaju także pajęczyny – ich pole centralne jest otwarte; to pomaga odróżnić je od sieci krzyżaków. Nie mają także dłuższej nici sygnalizacyjnej, ruchy której czekającego na jej drugim końcu pająka informują o świeżej przekąsce.

Jutro ostatni dzień tygodnia pająków, ale powiem Wam szczerze, że trudno było wybrać tylko siedem zdjęć. Jak widzicie – temat jest skomplikowany i fascynujący. Z pewnością więc niebawem do niego wrócimy.

Kwadratnikowate (Tetragnathidae)
Kwadratnikowate (Tetragnathidae)

Na koniec tygodnia – mój ulubieniec. ?

Jeśli na pierwszy rzut oka wydało Wam się, że to mrówka – ewolucja osiągnęła swój cel. Ten przedstawiciel jednego z dwóch gatunków z rodzaju Synageles występujących nad Wisłą upodobnił się do wspomnianych owadów tak wyglądem jak i zachowaniem. Widząc jego ruchy na ziemi czy ścianie, na pierwszy rzut oka na prawdę można go zignorować jako niepozorną mrówkę (oczywiście są one równie fascynujące). Nie tylko biega jak one, ale dodatkowo wyciąga nad głowę drugą parę odnóży i rusza nią jak mrówka czułkami.

Możecie się zastanawiać: ale po co pająk ma udawać owada? Dobre pytanie, które może mieć dwie odpowiedzi: do ataku lub do obrony. Choć pająki te atakują mrówki, to raczej robią to rzadko ze względu na jad tych owadów. I dlatego właśnie bardziej prawdopodobne jest, że mimikra w tym przypadku ma służyć odstraszaniu potencjalnych atakujących jak ptaki czy ssaki.

Synageles venator
Synageles venator

Podobne wpisy:


Sklep

error: Content under copyright.