fbpx

Zimowe Ptakoliczenie

W zeszłą sobotę rano, zgodnie z moimi groźbami, ruszyłem na liczenie ptaków na Olszynach, czyli łąkach na północ od głównego kompleksu leśnego Puszczy Niepołomickiej. Liczę w zasadzie za każdym razem, kiedy jestem w terenie, ale tym razem liczenie było głównym wydarzeniem, bo wpisało się w ramy Zimowego Ptakoliczenia – corocznego wydarzenia pod okiem OTOP.

Jako że skupiałem się na samych ptakach, to zdjęcia są wybitnie dokumentacyjne. Czasem pomagają one w identyfikacji ptaka, który jest poza zasięgiem ucha. Pełna lista obserwacji z Olszyn (wytłuszczone na zdjęciach):

łabędź niemy (4), nurogęś (4), bażant (1), kormoran (1), czapla biała (2), czapla siwa (1), myszołów (3), dzięcioł zielony (1), dzięcioł duży (1), sikora uboga (1), modraszka (2), bogatka (4), kowalik (1), sójka (13), kruk (6), zięba (20), jer (1), szczygieł (21), czyż (9), gil (2), trznadel (17), potrzos (5).

Poza Olszynami, zrobiłem krótką rundkę po okolicach Niepołomic, a głównymi bohaterami były gawrony, które na zimę zbierają się w liczne kolonie. Ta obserwowana przeze mnie żerująca z wronami, kawkami i srokami miała ponad sto trzydzieści osobników. A to i tak dość umiarkowana liczebność.


Podobne wpisy:


Sklep

error: Content under copyright.