Oto mój pierwszy biuletyn, w którym chciałbym przekazać Ci krótko informacje o tym, co przyrodniczo i fotograficznie działo się u mnie w zeszłym miesiącu...
Jeżeli ten mail nie wyświetla się prawidłowo, kliknij tutaj.
Marcin Świostek - Foto Natura - Biuletyn
WRZESIEŃ 2021

Cześć! Oto mój pierwszy biuletyn, w którym chciałbym przekazać Ci krótko informacje o tym, co przyrodniczo i fotograficznie działo się u mnie w zeszłym miesiącu oraz zapowiedzieć, co planuję w kolejnym.

Mając nadzieję, że nie przynudzę zbytnio - dziękuję z góry za uwagę!

- Marcin

ZDJĘCIE MIESIĄCA
Rykowisko

Rykowisko. Słońce jeszcze nie wychyliło się zza horyzontu, kiedy we mgle pojawiły się sylwetki rodziny jeleni. Sunęły niespiesznie przez łąkę, zatrzymując się co kilka sekund i węsząc za niebezpieczeństwem po czym zniknęły w mleku poranka. Wcześniej jednak pozwoliły (acz nieświadomie) na kilka zdjęć.

CO ZA NAMI?

Wrzesień minął jak z bicza strzelił. Głównym wątkiem moich fotograficznych i przyrodniczych wypadów było rykowisko z kilkoma emocjonującymi spotkaniami z jeleniami i kilkoma zdjęciami z nich. Więcej o nich napiszę na wkrótce na blogu, bo jeszcze po łąkach niesie się ryk, więc temat nadal aktualny.

Trochę mniej skupiłem się na ptakach, ale dzięki temu, że na chobockich Olszynach nazbierało się sporo wody udało się kilka ciekawych obserwacji; głównie siewek: batalionów, kszyków, kwokaczy czy nowego dla mnie biegusa małego.

Choć bociany z projektem Sąsiad Bocian żegnaliśmy pod koniec sierpnia, to ostatniego marudera zaobserwowałem w Niepołomicach 21 września. Mam nadzieję, że udało mu się dotrzeć w bezpieczne miejsce, gdzie przeczeka zimę.

WPISY NA BLOGU
Żołny
Na łąkach Puszczy Niepołomickiej przywitało mnie stado piętnastu żołn polujących mniej lub bardziej skutecznie na motyle.
Czytaj dalej...
Zielony krążek mi wcisną na nogę...
Obrączkowanie bociana białego. Niepołomice. Co robić z przypadku spotkania ptaka z obrączkami na nogach? Do kogo zgłosić?
Czytaj dalej...
Tydzień bociana
Ponieważ większość naszych bocianów jest już w drodze i będzie mi ich brakowało, pomyślałem, że czas na tydzień bociana! Może być? Wspaniale!
Czytaj dalej...
Tydzień szkodników
Oto podsumowanie tygodnia szkodników, w który bawiliśmy się na Facebooku.
Czytaj dalej...
CO PRZED NAMI?

Jesień to dla ptasiarzy raj, bo nad głowami robi się tłoczno. Momentami bardzo tłoczno. Migracja na południe to doskonały czas na obserwacje ptaków, z którymi spotkanie na co dzień jest trudne lub wręcz niemożliwe. Większość miesiąca spędzę wobec tego zapewne na gapieniu się w chmury oraz lustrowaniu rozlewisk i rżysk.

W planach mamy też rodzinny wyjazd nad morze, gdzie być może uda się zobaczyć jakieś gatunki, których w Puszczy Niepołomickiej raczej się nie spodziewam. Trzymajcie kciuki!

GATUNEK MIESIĄCA
Gatunek miesiąca: sójka

Sójka. Jesień to okres wytężonej aktywności tych kolorowych krukowatych. Od rana do wieczora spędzają czas na szukaniu żołędzi, orzechów laskowych i nasion, które chowa w wielu miejscach na ziemi i w drzewach. Ponieważ pokarm ten współdzieli z wiewiórkami, zdarza się, że na wzajem wykradają go sobie z kryjówek.

NOWOŚCI W SKLEPIE
Kalendarz 2022 Ptaki
Kalendarz 2022 Ptaki
Miło mi oddać w Twoje ręce kolejny kalendarz z moimi zdjęciami. Tym razem tematem ich są nasi skrzydlaci przyjaciele. Każdy miesiąc zawiera duże zdjęcie jednego gatunku, które udało mi się wykonać w Puszczy Niepołomickiej i jej okolicach.
Sprawdź w sklepie
SPOŁECZNOŚĆ
Foto Natura dla początkujących
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Po więcej bieżących treści zapraszam do innych moich kanałów:

facebook  linkedin  youtube  instagram 
Wypisz się   |   Zarządzaj subskrypcją   |   Zobacz w przeglądarce