Przyznam się, że przez nadmiar obowiązków w ostatnim czasie nie wyściubiłem nosa poza ogródek. Pogoda nie pomaga. Oglądam więc starsze zdjęcia i chyba tego Wam nie pokazywałem.![]()
📷 Zaskroniec (Natrix natrix)
Bardzo żałuję, że nie udało mi się zrobić mu zdjęcia z rozłożonymi skrzydłami. A jest czego żałować. Cóż. Będzie trzeba wrócić i dokończyć dokumentację.![]()
📷 Pazik dębowiec (Favonius quercus)
Ku naszej niewytłumaczalnej radości mazurki z przodu domu wyprowadzają już drugi lęg. Natomiast druga para mazurków zdecydowała się zająć budkę, gdzie kilka tygodni temu mieszkały bogatki. Na dodatek, dymówki nie tylko wyprowadziły młode z gniazda, ale zabrały się za naprawę gniazd z poprzedniego sezonu.![]()
Oj, ptasio mamy dookoła domu.![]()
📷 Mazurek (Passer montanus)
Niby wszędzie ich pełno, ale miło sobie na nie popatrzeć, kiedy już usiądą spokojnie.![]()
📷 Bielinek rzepnik (Pieris rapae)
Sezon na motyle zdecydowanie w pełni.![]()
📷 Karłątek leśny (Thymelicus sylvestris)
Miał być bocian, a jest jakiś gatunek inwazyjny… 🙄![]()
📷 Kot domowy (Felis catus) / bocian biały (Ciconia ciconia)
Ta mucha miała trochę… dużo mniej szczęścia. Te białe włoski to jednak nie pajęczyna, ale grzyb entomofagiczny – czyli atakujący owady. Przyklejony do ciała owada kiełkuje, pozbawiając go stopniowo funkcji życiowych.![]()
📷 Owadomorek (Rodzaj Entomophthora)
Dawno nie było u mnie much. Oczywiście nie jest to najwdzięczniejszy temat na pierwszą randkę, ale jak można przejść obojętnie obok takiego widoku?![]()
📷 Podlistka szerokoskrzydła (Philophylla caesio)
Żeby opisać sytuację systematyczną skoczogonków, musiałbym użyć kilkunastu słów, których nie rozumiem. Poprzestańmy więc na tym, że te stawonogi (które nie są owadami) stąpają po naszej planecie od przynajmniej czterystu milionów lat.![]()
📷 Prawdopodobnie rodzaj Entomobrya